Adıyaman’ın En Güçlü Grubu

Güçlü Ailesi, Adıyaman’ın en önde gelen gruplarından birine sahip... Aile, 1989 yılına kadar hububat alım satımı yapıyordu. 1989 yılında Nazif Güçlü’nün önderliğinde bir un fabrikası kurarak sanayiciliğe adım attı. Ardından da Adıyaman’ın çeşitli ilçelerindeki 2 bin 300 dönüm toprağı satarak, elde ettiği kaynakla, 1993 yılında özelleştirilen Adıyaman Yem Fabrikası’nı satın aldı.

Adıyaman Yem Fabrikası o dönemde 750 bin mark zararda iken, ailenin yatırımları ile kâr eden ve istihdam yaratan bir tesis haline geldi. Güçlü Ailesi, bugün ana iş kolu olan tekstil sektörüne ise 1996 yılında girdi. Adıyaman’da bir iplik fabrikası kuran aile, yatırımlarını tekstilde yoğunlaştırdı. Birkaç yıl sonra da Yunanistan ve İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracata başlandı.

Adıyamanlı Güçlü Ailesi, bu yıl Alman Schlafhorst ve Trutzschler firmasından know how desteği alarak 20 milyon mark değerinde yeni bir iplik fabrikası kuruyor. Fantezi iplik üretimi yapacak olan bu fabrikanın da faaliyete geçmesiyle bu yıl sonuna kadar 5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmesi planlıyor. Ailenin un, yem ve tekstil sektörlerindeki şirketlerinin geçtiğimiz yıl ki toplam cirosu ise 15 milyon doları buluyor.

capital.com.tr

Adıyaman Güçlü Grubu, son teknolojiyi kullanarak dünyaya tüysüz iplik üretiyor. Un, yem, çuval, yağ ve 4 iplik fabrikası ile Adıyaman’da üretim yapan Grup, dünyanın en son sistemi olan kompakt tüysüz iplik üretimini Güneydoğu’da ilk defa Adıyaman’da yapıyor.

Son yıllarda gelişme gösteren Adıyaman ekonomisi Türkiye’de söz sahibi olma yolunda ilerliyor. Adıyaman, Teşvik Yasası’ndan yararlandıktan sonra Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yatırımcı akımına uğradı. Yatırım yapan sanayiciler de ürettiği ürünleri yurt dışına pazarlamaya devam ediyor.

Yurt dışına tüysüz iplik üreten Güçlü Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Güçlü, Adıyaman’a olan görevlerini yerine getirdiklerini belirterek, “Adıyaman da yaşayan her insanın memleketine borcu vardır. Biz borcumuzu ödedik. Yaklaşık 8 ayrı fabrikada binlerce kişiye istihdam sağlayarak bunu gösterdik. Şu anda un, yem, çuval, yağ ve 4 iplik fabrikası ile Adıyaman’da üretim yapıyoruz. Dünyanın en son sistemi olan kompakt tüysüz iplik üretimini Güneydoğu’da ilk defa Adıyaman’da yapıyoruz. Bunu da Adıyaman’a getirdiğimizden gururluyuz.” dedi.

Güçlü, günlük yaklaşık 70 ton tüysüz iplik ürettiklerini ifade ederek; İtalya, Portekiz, Polonya ve Yunanistan’a ihracat yaptıklarını kaydetti. Hindistan, Pakistan ve Uzakdoğu ülkeleriyle rekabet için çıtanın yükseltilmesi gerektiğini belirten Ziya Güçlü şöyle devam etti:

“Onların üretmediğini üretip batıya ulaşmak hedefimiz. Özellikle tekstilde uğraşan arkadaşlarımız kalite çizgisini yukarılara çıkarıp Uzakdoğu ülkeleriyle rekabet etmeli. Avrupa’da bulunan mağazalarda şu anda raflarda iki ay bir mamul bırakılıyor. Biz bunu hızlı ve kaliteli bir şekilde yapabiliyoruz. Çinin yapamadıklarını yapıp kalite çizgisini yükseltmeliyiz. Böylece Türkiye 10-15 yıl daha tekstilde ayakta duracak. Çünkü tekstil Türkiye’nin en büyük istihdamını sağlıyor. Kimse tekstili gözden çıkarmasın.”

adiyamanhaber.com